Strona głównaEvents archiveWystawy 2012Malarstwo Marcina Niziurskiego

Malarstwo Marcina Niziurskiego

Wystawa prac malarskich Marcina Niziurskiego.

Od początku czerwca do końca sierpnia 2012 r. gościliśmy w Bibliotece wystawę obrazów Marcina Niziurskiego.

Marcin Niziurski urodził się w 1950 roku w Warszawie. Jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracę dyplomową robił w zakresie grafiki artystycznej (pracownia technik metalowych prof. Andrzeja Rudzińskiego).

Jest autorem stu kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w Polsce, państwach europejskich (m.in. w Austrii, Niemczech, Holandii, Francji, Szwecji, Szwajcarii), Stanach Zjednoczonych, Japonii i Australii, a także pomysłodawcą oraz organizatorem wielu wystaw zbiorowych, plenerów, artystycznych wydarzeń interdyscyplinarnych. Jego obrazy olejne, akrylowe, rysunki piórkiem, grafiki, kompozycje przestrzenne znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzeach na wszystkich zaludnionych kontynentach.

Pierwszą publikacją Marcina Niziurskiego w formie książkowej był zbiór krótkich utworów prozą Ja (1994 r.), towarzyszący wystawom malarskim jako swoisty autorski komentarz do obrazów. Następnie ukazały się drukiem:

- zbiór opowiadań Dobry Kamień

- zbiór miniatur prozą Lasy przydomowe

- satyryczną powieść Wszechświat o konieczności posiadania marzeń

- pierwszą książkę wierszy Stany lotne

- powieść Przedświaty o alienacji jednostki i potrzebie wolności

- drugą książkę wierszy W nawiasie

- zbiór utworów rozproszonych Varia, czyli poduszkowy przegląd pojęć

- zapiski dzień po dniu Rok przestępny

- zapiski dzień po dniu Rok przystępny

- zbiór krótkich form prozatorskich Złoto Wysowej

- wybory opowiadań inspirowanych Karpatami i Małopolską Kolbuszowa, Wysowskie, Karpackie.

Sporadycznie zajmuje się krytyką artystyczną oraz publicystyką turystyczno-krajoznawczą.