Strona głównaEvents archiveArchiwum wydarzeń 2008Spotkanie autorskie i wernisaż prac Marcina Niziurskiego

Spotkanie autorskie i wernisaż prac Marcina Niziurskiego

Sztuka budzi do życia zagadkowe moce, których istnienie trudno dostrzec w codziennej krzątaninie, może tworzyć nawet krainy idealne. "Pożeracze" kultury wyczekują chwili, w której jakiś tekst literacki, obraz ich szukają. Poznają je z daleka, po głosie, a wtedy dopiero w skupieniu zajmują się upragnionym gościem, który przebywa zwykle zbyt krótko. 10 kwietnia kawałek świata malarstwa i prozy odkrył przed nami Marcin Niziurski. Odbyło się spotkanie autorskie, połączone z wernisażem prac artysty, zorganizowane przez Dom Kultury.

Marcin Niziurski jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest autorem ponad stu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Pomysłodawcą i organizatorem wielu wystaw, happeningów i plenerów. Uprawia malarstwo olejne i akrylowe, rysunek piórkiem, grafikę artystyczną oraz rzeźbę. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych, polskich muzeach, licznych krajach europejskich, Australii, Japonii, Egipcie, Kanadzie i USA.

Jest artystą utalentowanym wszechstronnie, nie ogranicza się bowiem do malarstwa i grafiki. Jest również prozaikiem i publicystą (krytyka artystyczna, tematyka turystyczna), a także poetą.

Narcyza Żmichowska napisała kiedyś, że pędzel i pióro to dwa znamiona, przez które sztuka najsilniej działa. Malarz marzenia wciela poety. Poeta kończy dzieła malarza.

A więc talent Niziurskiego jest podwójny: zawsze malarza - poety i zawsze malarza - pisarza.

Oczywiście pomiędzy pisarstwem a malarstwem istnieje wiele różnic. Słowo jest drobnym elementem, atomem materii literackiej. Obraz stanowi jednak pewną całość, jest układem spoistym, mimetycznym odtworzeniem jakiejś rzeczywistości: prawdziwej czy zmyślonej. Marcin Niziurski kontynuuje idee XIX - wiecznych niemieckich filozofów i pisarzy, gdzie zadaniem sztuki miało być przekazywanie myśli. Tworzywo i właściwe mu środki wyrazu były temu podporządkowane. Artysta doskonale łączy sztukę słowa ze sztuką obrazu. Jego skromna osobowość kłóci się trochę z tendencją do dosadnego piętnowania absurdów życia codziennego i ludzkich zachowań. Rzeczywistość w jego twórczości jawi się tu wszystkim, ale nie rytualnym szablonem codzienności. To, co piękne, ulotne, warte zachowania w pamięci, chwyta i przekształca te impresje w słowa lub wielość barw.

Odbiór jego twórczości wymaga od odbiorcy przygotowania intelektualnego, swoje wrażenia określa zdawkowo pozostawiając oglądającym i czytającym odkrywanie, jakiemu celowi służą. Swoją twórczością inspiruje, zaciekawia, wprowadza nastrój niepokoju, może nawet zagrożenia. To kompozycje otwarte, niedokończone, czekają, aby może kiedyś stać się arcydziełami... Chociaż, jak mówi Marcin Niziurski, wówczas skończy się prawdziwe życie...