Strona głównaEvents archiveArchiwum wydarzeń 2008Tomasz Trojanowski: Książka - podręcznikiem wyobraźni

Tomasz Trojanowski: Książka - podręcznikiem wyobraźni

11 czerwca 2008 roku odbyło się kolejne spotkanie z autorem książek dla dzieci i młodzieży.
Tym razem gościliśmy pisarza p. Tomasza Trojanowskiego.

Dzieci nie czytają książek wcale, albo czytają bardzo mało. Czerpią informacje na temat życia, otaczającego świata z telewizora. Mamy coraz mniej czasu dla swoich dzieci, dla "świętego spokoju" sadzamy je przed telewizorami - wyżymaczkami mózgów. Nie kontrolowane oglądają programy nasycone przemocą, gwałtem i brutalnością. Ludzie się nienawidzą, nie szanują, rozwodzą, czasem zabijają. Nawet nie zauważamy, kiedy telewizor staje się rzeczywistością naszego dziecka. Zaczyna być agresywne, aby w tym świecie przetrwać.

Tomasz Trojanowski apeluje: książka to podstawowy i powszechnie dostępny podręcznik wyobraźni! Bez wyobraźni nie jest się człowiekiem, lecz robotem. Trzeba ją pielęgnować, codziennie doglądać, bo nie rośnie razem z człowiekiem. Wystarczy czytać książki.

Każdy z nas pisze książkę. Każdy z nas jest autorem. Tworzymy swoją własną historię, dzień po dniu, rok po roku. Nasze życie to nasza opowieść. Świat jest gigantyczną biblioteką, po której chodzą rozmaite książki. Kiedy już zostaną napisane i przeczytane, przychodzi bibliotekarz i ocenia, czy warto postawić ją na półce. Od nas, naszej wyobraźni zależy, czy taka książka będzie miała wartość. Czy nasze życie będzie warte przeczytania, zapamiętania?