Strona głównaEvents archiveAll types of eventsWarsztaty literackie

Spotkanie z książką 'Lew w Paryżu'

8 Październik 2019, Typ wydarzenia: Wydarzenia 2019

Książki jak malowane

3 Październik 2019, Typ wydarzenia: Wydarzenia 2019

Warsztaty literackie

Magdalena Piotrowska

LEKKIM PIÓREM

Gdy nakładem wydawnictwa MUZA ukazała się moja powieść pt. Jesteś moim niebem (Warszawa 2015), mój licealny polonista, pan profesor Włodzimierz Kowalewski – dziennikarz, wielokrotnie nagradzany pisarz i poeta, autor zekranizowanej powieści Excentrycy i znakomity nauczyciel – po prawie dwudziestu latach, bo tyle minęło od matury, napisał do mnie mail rozpoczynający się słowami: „Droga Magdo, to się musiało tak skończyć”. W dalszym ciągu listu opowiedział o swojej dawnej uczennicy, po uszy, po czoło zanurzonej w literaturze, piszącej bez przerwy, zasypującej go dziesiątkami prac: opowiadań, esejów, wierszowanych poemacików, będącej stażystką w „Gazecie Olsztyńskiej” i w „Dzienniku Pojezierza”, która regularnie publikowała swoje reportaże, wreszcie wnikliwą badaczką Sonetów Szekspira pod patronatem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, laureatką olimpiady polonistycznej i autorką wyróżnionej na forum międzyszkolnym pracy maturalnej z języka polskiego. Na koniec zauważył, że chociaż uczennica ta wybrała studia na Wydziale Zarządzania i Psychologii Biznesu, ostrzegana przez rodziców – nauczycieli języka polskiego – że „ciężko się żyje z nauczycielskiej pensji”, to jednak on był pewien, że prawdziwa pasja pewnego dnia i tak dojdzie do głosu i przeznaczenie upomni się o „do szpiku kości” polonistkę i pisarkę, jaką zawsze we mnie widział.

Mam 41 lat, dyplom magistra psychologii biznesu i siedem lat cennego biznesowego doświadczenia jako starszy konsultant personalny w międzynarodowych firmach doradztwa personalnego. Jestem mamą dwójki samodzielnych i szczęśliwych nastolatków. Od jedenastu lat blisko współpracuję ze Szkołą STO na Bemowie, a od czterech lat prowadzę tam cotygodniowe zajęcia „Lekkim Piórem”, czyli warsztaty pisarskie dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej, gimnazjum, a w tym roku także liceum. Wspólnie z młodzieżą przygotowuję cykliczne publikacje oraz wieczorki literackie z udziałem nauczycieli i rodziców. Jestem z uczniami w stałym kontakcie, długie godziny poświęcając ich tekstom i wszelkim przyczynom, dla których powstają. W „lekkopiórowej” pracy znajduję wielką radość i satysfakcję, co najwyraźniej przekłada się na jakość zajęć, bo otrzymuję wiele dowodów uznania, zarówno ze strony dzieci, jak i rodziców – myślę, że jedni i drudzy wyczuwają słusznie, że zależy mi na młodych, że ich szanuję i wierzę w nich, że jestem w relacji z nimi prawdziwa i zaangażowana, i że naprawdę szczerze lubię to, co robię.

Znów jestem studentką, tym razem filologii polskiej. Studiuję z pasją i mam absolutną pewność, że chcę być nauczycielem języka polskiego. W dodatku dobrym! Myślę, że dobry nauczyciel powinien kochać to, czego uczy, kochać uczyć i lubić ludzi – małych i dużych, a ja spełniam te trzy kryteria, w dodatku z wielkim zapałem. Mam nieuleczalną skłonność do traktowania języka polskiego: literatury, pisania, a nawet gramatyki, ortografii, stylistyki i innych filologicznych „bolączek” jako fantastycznej przygody, a także głowę pełną pomysłów, jak wciągnąć w tę przygodę innych.

Od kilku lat piszę książki oraz prowadzę własną firmę, której przedmiotem działalności – poza różnego rodzaju pracami edytorskimi, współpracą z wydawnictwami, pisaniem tekstów marketingowych i udzielaniem korepetycji z języka polskiego - jest organizacja wyjazdowych warsztatów pisarskich dla młodzieży, jak np. WITKACje z LEKKIM PIÓREM W ZAPOMNIELISKU, czyli dosłowne oraz metafizyczne wędrówki śladami Witkacego (mojego idola), zakopiańskie „zielopisarstwo łąkowe” i wspinaczka na tatrzańskie wyżyny pisarskich możliwości młodych, albo ŁOSIOSTRADĄ PO NATCHNIENIE, czyli wyprawy przyrodniczo-artystyczne śladami kampinoskich i nadbiebrzańskich łosi. Poza powieścią dla dorosłych czytelników, napisałam także książeczki dla dzieci i zajmuję się propagowaniem czytelnictwa wśród najmłodszych, od wielu lat prowadząc spotkania literackie w przedszkolach, szkołach i bibliotekach.

Kocham słowa, jestem ich zbieraczem i łowcą, jak mawiał o sobie Tuwim, i jak on, „karmię zgłodniałe ciało słowami jak owocami, piję jak zimną wodę słowa, haustami, wdycham je jak pogodę, gniotę jak listki młode, rozcieram zapachami” (Słowo i ciało, Warszawa 1988). Sama będąc nieodwracalnie „zainfekowana” pasją pisania, pragnę zarażać nią innych. Dlatego wszystkich tych, którym w duszach głośniej gra albo pięknie szepcze, zarówno dorosłych, młodzież, jak i dzieci, najserdeczniej zapraszam na rzemieślniczo-artystyczne warsztaty pisarskie, czyli comiesięczne sercopisanie stylem dowolnym pod troskliwym okiem pasjonatki - zaklinanie myśli w słowa, formę i treść podczas nastrojowych wieczorków literackich w izabelińskiej bibliotece.