Strona głównaEvents archiveAll types of eventsKrzysztof Mrowcewicz o powieściach historycznych Henryka Sienkiewicza

Ostatnie wydarzenia

Newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać na bieżąco informacje o NOWOŚCIACH KSIĄŻKOWYCH!

Imię lub Nick:
Email:

Krzysztof Mrowcewicz o powieściach historycznych Henryka Sienkiewicza

Sienkiewicz jest jednym z niewielu polskich pisarzy o sławie światowej - a z trudem przebrnął przez gimnazjum i nie ukończył medycyny. Był gwiazdą literatury europejskiej, laureatem nagrody Nobla. Zawsze budził wiele emocji, Gombrowicz pisał, że Sienkiewicz jest pierwszorzędnym pisarzem drugorzędnym. Krzysztof Mrowcewicz nie zgadza się z tą opinią. Swoim wykładem (28.02.2008) przekonał słuchaczy, że Sienkiewicz był człowiekiem sukcesu, mistrzem stylu, genialnym opowiadaczem.

Jego powieści mają tyle wspólnych cech, że podstawowe ich właściwości można ująć w kilku ogólnych formułach. Z przeszłości wybierał tylko te elementy, które były efektownym tworzywem literackim. Zwracał uwagę na wydarzenia o silnym dynamizmie dramatycznym, bogate w kontrasty, zaskakujące niezwykłością, przemawiające do czytelnika pięknem bohaterskiego gestu. Wszystko to, co w rzeczywistości jest skomplikowane, Sienkiewicz czyni prostym, zrozumiałym.

Dusza polska zawsze potrzebowała kogoś, kto by jej świat i życie prostym uczynił. Sienkiewicz ukazał "ku pokrzepieniu" glorię promiennej przeszłości, dostarczając w ten sposób materiału do rozkosznych a nieszkodliwych marzeń.