Strona głównaEvents archiveAll types of eventsTeatr i dramat antyczny - wykład docenta doktora habilitowanego Krzysztofa Mrowcewicza

Tragedia była sztuką dla wszystkich. W antycznej Grecji przedstawienia adresowane były do szerokiej publiczności, nie tylko do wykształconej elity. Brali w nich udział nawet niewolnicy, a ubogim przyznawano specjalne zasiłki. Trudno sobie wyobrazić taką sytuację w naszych czasach, prawda?

Nie oznaczało to jednak, że tragedia mogła być napisana byle jak. Przeciwnie, przedstawienia odgrywane podczas Dionizjów były swego rodzaju konkursem, festiwalem teatralnym.

Tragedie pisane przed ponad dwoma tysiącami lat nie zestarzały się. Zawierają ważne prawdy o człowieku, do dziś je czytamy, wystawiamy w teatrach, staramy się je zinterpretować.

Pytanie o istotę tragedii jest bardzo trudne. Dr hab. Mrowcewicz jednak przystępnie i jasno opowiedział swoim słuchaczom - gimnazjalistom, jaki układ zdarzeń nadaje się na fabułę tragiczną, jakim szczególnym warunkom muszą odpowiadać bohaterowie i na czym polega wina tragiczna (zwana "zbłądzeniem").