Strona głównaEvents archiveAll types of eventsFotoobrazki Marka Dagnana

Fotoobrazki Marka Dagnana

Marek Dagnan, literat, debiutował w latach 50. w tygodniku "Za i Przeciw" i w Polskim Radiu opowiadaniem Miasteczko. W początkach lat 60. był kierownikiem literackim kabaretu Stodoła. W latach 1975-1981 (do stanu wojennego) prowadził założony przez siebie klub literacki przy bibliotece Z.M.Ursus. Od 15. lat jest członkiem zespołu redakcyjnego magazynu "Quarterly Polish Culture" promującego polską kulturę za granicą. Napisał wiele tekstów piosenek śpiewanych m.in.przez Sławę Przybylską, Edytę Geppert, Seweryna Krajewskiego, Andrzeja Rybińskiego. Bardziej znane z nich, to: Słodkie fijołki, Takie ładne oczy, Pocieszanka, Nie liczę godzin i lat...

M. Dagnan nie jest profesjonalnym fotografem. Swoje prace nazywa fotoobrazkami (a nie fotografiami) aby uniknąć jałowego sporu na temat: co jest "prawdziwą" fotografią, a co - ze względu na postprodukcyjne zabiegi - już nią nie jest. Podziela opinię amerykańskiego fotografa Minora White'a (1908-1976), że jedyną rzeczą, którą nie wolno manipulować tworząc obraz fotograficzny, jest wizja artysty.

O kuratelę nad swoimi poczynaniami plastycznymi M.D. poprosił swego przyjaciela, mieszkającego w Laskach malarza i grafika Bolesława Gasińskiego - niezłomnego Strażnika Formy w obrazie (i w życiu).

Fotoobrazki oglądać można było w Bibliotece od 3 kwietnia do 12 maja 2012 r. Uroczyste zamknięcie wystawy miało miejsce 12 maja 2012 r. (sobota) o godz. 13:00.