Strona głównaEvents archiveAll types of eventsSpotkanie z bajką afrykańską

Spotkanie z bajką afrykańską

W poniedziałek, 17 września 2012 r. w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z bajką afrykańską, zorganizowane przez Fundację Kultury Świata. Spotkanie to jest częścią realizowanego w Tanzanii projektu Multimedialna Biblioteka w Moshi - szansą na rozwój regionu. Projekt współfinansuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej – Polska Pomoc 2012.

Realizatorami projektu są: Aleksandra Gutowska – koordynator, Patrycja Zandberg – Specjalista ds. implementacji oraz Ally Shikonyi – Specjalista ds. monitoringu.

W spotkaniu brali udział goście z Moshi: Ally Shikonyi – dyrektor Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Moshi oraz Angela Kilonzi – bibliotekarka. Dzieci miały okazję usłyszeć tradycyjną afrykańską bajkę o stonodze i wężu, opowiedzianą przez panią Angelę w języku suahili. Bajkę tłumaczył Bartosz Łoziński, a animatorem spotkania była Malwina Wochowska.

Od Fundacji:

Spotkania z bajką to cykl poświęcony opowieściom afrykańskim. Poprzez tę inicjatywę nawiązujemy do elementów literatury afrykańskiej nieznanych w Polsce – oratury. Literatura oralna w Afryce ma swoje głębokie tradycje. Obecnie także opowiadane są nie tylko bajki ale także historie o treści edukacyjnej oraz światopoglądowej.

Celem spotkań jest promocja czytelnictwa, zapoznanie z biblioteką najmłodszych czytelników ale także wprowadzenie w świat innej kultury, odmiennej od tej, którą są otoczeni na co dzień. Dzieci mają szansę usłyszeć inny język - suahili, dostarczamy im podstawowych informacji o miejscu pochodzenia naszych opowiadaczy – Tanzania oraz prezentujemy im oryginalną opowieść – bajkę, z elementami edukacyjnymi, z kraju pochodzenia opowiadaczy.

Podczas spotkania dzieci mają także szansę stworzyć własne książeczki z przygotowanych przez nas materiałów.

Strona Fundacji Kultury Świata: kulturyswiata.org

Więcej o projekcie: tutaj.