Strona głównaEvents archiveAll types of eventsWernisaż i wystawa fotografii Elżbiety Komarnickej

Wystawa prac malarskich Anny Wachaczyk

4 Grudzień 2017, Typ wydarzenia: Wystawy 2017

Opowieści z czterech kręgów

29 Sierpień 2017, Typ wydarzenia: Wydarzenia 2017

Wernisaż i wystawa fotografii Elżbiety Komarnickej

Od 15 maja do 28 czerwca 2010 r. w Bibliotece można było podziwiać wystawę fotografii Elżbiety Komarnickiej.

Na wernisaż, zorganizowany w sobotę 15 maja, przybyło wielu zaproszonych przez autorkę przyjaciół i gości z całej Polski.

Autorka jest tłumaczką języka hiszpańskiego. Ur. w Wilczukach k.Wołkowyska. Ukończyła Prawo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Języka hiszpańskiego uczyła się sama i na kursach w Polsce i w Hiszpanii. W roku 1984 przebywała w Meksyku na rocznym stypendium Ministerstwa Kultury, gdzie skończyła semestralny kurs literatury i kultury Meksyku na UNAM. Przewodnicząca Warszawskiego Oddziału Hispanistów Polskich od czasu jego powołania w 1985 r. do odwołania w 1986. Po wielu latach pracy przy tłumaczeniach konsekutywnych i symultanicznych, obecnie zajmuje się przekładami prozy hiszpańskojęzycznej. Za tłumaczenie książki Juána Marsé Ogony jaszczurki otrzymała nagrodę Instytutu Cervantesa za najlepsze tłumaczenie prozy hiszpańskojęzycznej w r. 2003, w pierwszej edycji tej nagrody (ex aequo z Carlosem Marrodanem).

W roku 2007 wspólnie z mężem Mieczysławem Komarnickim (adwokat) i synem Igorem (radca prawny) opracowała polsko-hiszpański i hiszpańsko-polski Słownik terminologii prawniczej.

Wiele jej przekładów mniejszych form literackich (tłumaczyła m.in. eseje Borgesa) ukazało się w Literaturze na Świecie i w innych pismach. Na temat Hiszpanii, a zwłaszcza literatury hiszpańskiej pisała w prasie i mówiła w audycjach radiowych i telewizyjnych.

Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Związku Artystów Plastyków „Sztuka Użytkowa”. (Uprawiane dziedziny sztuki: ceramika, mozaika, ikony)

Źródło: strona Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Warszawa